Alabama State Games Basketball Competition

BASKETBALL - Competition Dates: June 9-11, 2017

 

Download Event Information Packet:

Download

 
Basketball Venue Host:
 
Carroll High School
315 Eagle Way
Ozark, AL 36360
 
DA Middle School
994 Andrews Ave
Ozark, AL 36360
Mixon Intermediate School 
349 Sherril Lane
Ozark, AL 36360
Ozark United Methodist Church 
167 E Broad St
Ozark, AL 36360
 
Tournament Director:
Ron Caldwell
 
Alabama State Games Contact:
Charles Ferguson
(334) 440-8253
 
Event Fees and Deadlines:  
  • 1 Team ($225.00) (fee includes up to 12 players). Additional players may be added (up to 15) for an additional $9 per player. Due by Friday, May 26, 2017
  • Multiple Teams Entered ($200 per team after the first team. i.e.. $225 for first team, and $200 each team thereafter)
  • Guaranteed 3 game minimum. 
Divisions:
  • Male and Female divisions for 8u, 10u, 12u, 14u, 16u, and 18u
Rules: 
  • Guaranteed 3 games. 
  • 10 Minute Qtrs. running clock. Time will stop the last 2 minutes of the 4th quarter for Free Throws and Time Outs.
  • 3 time outs per game (1 minute in length).
  • NFHS rules will apply unless noted.
  • Tournament format will be determined after all entries are received. There is no guarantee of games not to overlap for coaches with multiple teams.
  • Every effort will be made to provide scorekeepers and clock operates at each venue, however teams should be prepared to provide assistance. The designated home team is responsible for keeping the official game scorebook. The visiting team is responsible for operating the game clock. 

Awards and Qualifying: 
  • AL. State Games gold, silver and bronze medals awarded to each team member in each age group.
  • Basketball is a medal sport for the State Games of America event. Teams who medal in the 2016 & 2017 Alabama State Games basketball tournament qualify to compete in the 2017 State Games of America, held in Grand Rapids, Michigan, August 3-6, 2017. Click the images below for more info.
 
Hotels: Click the hotel icon to view the special participant rates from our hotel partners. Make sure you are booking your room through a hotel partner of the Alabama State Games to take advantage of the reduced rates. 

 

 

 

 

Additional Event Information

Additional information about Basketball and the overall Alabama State Games event activities, including Opening Ceremony, can be found in the tabbed section below. Use the tabs on the left to reveal the section you want to view. 

Don't miss the Olympic-style Opening Ceremony festivities on Friday, June 9

National Peanut Festival
5622 US-231
Dothan, AL 36301

 

3:00 PM - Gates open for the Alabama State Games Fan Fair festivities.

  • T-shirt pick up, fun activities, food and product vendors, music, Olympic Day giveaways and much more! 

5:00 PM - The Athlete Leadership Summit.

  • A platform for athletes, coaches, parents, spectators and volunteers to learn the importance of academic excellence, good citizenship, responsibility, leadership and the concept of community. Past speakers include Former Head Football Coach Bobby Bowden, Olympic Gold Medalist Jennifer Chandler, Former Head Football Coach Pat Dye, Olympic Gold Medalist Harvey Glance, Heisman Trophy Winner Bo Jackson, Former Alabama Football Player Siran Stacy, Team USA Handball, and Paralympic Athlete Maze Marshall. 

6:00-6:45 PM - Parade of Athletes begin to line up by region.

7:00 PM - Opening Ceremony Celebration show begins.

  • The Ceremony will take place in an Amphitheater, with limited seating available, lawn chairs and blankets are welcomed and recommended.
  • Parade of Athletes, live entertainment, t-shirt cannons, the Olympic torch relay and the lighting of the Olympic Flame, huge fireworks show, and so much more! Every registered athlete participating in the Opening Ceremony and the Parade of Athletes will receive a FREE Commemorative Opening Ceremony T-Shirt. Bring an American flag!

For more information, visit the   page.

Athlete of the Year presented by Academy Sports + Outdoors 

The Alabama State Games, in an effort to recognize outstanding youth and adult amateur athletes, presents an Athlete of the Year award to four deserving individuals that participate in the Alabama State Games sporting event. One male and one female youth (under 18 years old) Athlete of the Year, and one male and one female adult (18 years and older) Athlete of the Year will be selected from submitted nominations. 

How the Athlete of the Year presented by Academy Sports + Outdoors is Chosen

Following the State Games, sports directors, coaches, athletes and parents can nominate athletes from individual sports and team sports for the Athlete of the Year presented by Academy Sports + Outdoors. An entire team can't be nominated, but individual players from team sports are eligible for nomination. A selection board will meet to determine the winners.

What Selections Are Based On:

Sportsmanship, effort, attitude, overall athletic participation in the AL. State Games (include all AL. State Games awards won) and other athletic competitions, achievement, motivation and special attributes or circumstances that have been overcome. 

What Recipients Receive:

The recipients of the Athlete of the Year award presented by Academy Sports + Outdoors will receive a medal, walk in the Parade of Athletes and anchor the torch relay during the Alabama State Games Opening Ceremony, possibly mentioned in future Alabama State Games publications and be involved in promotional events. Winners will also be awarded a certificate signed by the current Governor of Alabama, at a special proclamation signing ceremony held at the Alabama State Capitol in Montgomery, AL. Winners of the Alabama State Games Athlete of the Year presenting by Academy Sports + Outdoors will also be submitted for consideration by the National Congress of State Games in naming the youth and adult, female and male National Athlete of the Year.

Forms will be available at competition venues (ask your event/tournament director) during the AL. State Games.

Deadline To Nominate:

Online submissions can be made, beginning June 9, 2017. Nominations received by August 1, 2017 will be considered.

Basketball Banner Gallery

Alabama State Games Official Results for Basketball

2016 Official Results

All results are reported as they were furnished to the Alabama State Games Command Center. Any changes in the results will have to be confirmed by the officials in charge of the event. Send any questions or corrections to admin@alagames.com.

Basketball - AAU Results

    AAU Basketball 14 and Under Boys
  • 1 - WOLVERINE BASKETBALL(Dwylan McGlover) (Dothan)
  • 2 - SEC Elite(Walter Whitlow) (Dothan)
    AAU Basketball 16 and Under Boys
  • 1 - Mobile Hurricanes(Virgil Wilson) (Mobile)
  • 2 - Eufaula Hawks(Curtis Hawkins) (Eufaula)
  • 3 - WOLVERINE BASKETBALL(Dwylan McGlover) (Dothan)
    AAU Basketball 18 and Under Boys
  • 1 - Delite Alabama Wildcats(Charlene T. Crowell) (Phenix City)
  • 2 - DEEP SOUTH ELITE 18U(Jason Lewis) (Dothan)
  • 3 - AUSA RAMPAGE(Christopher Porter) (Dothan)

Basketball Open Results

    Basketball Open 12 and Under Boys
  • 1 - DOTHAN GYMRATS 12U(Darius Brown) (Dothan)
  • 2 - BAMA BALLERS(Raheem S. Goin) (Ozark)
  • 3 - Eastern Shore Elite(Jason Bennett) (Spanish Fort)
    Basketball Open 14 and Under Boys
  • 1 - ENTERPRISE THUNDER 14U (Julius A. Noble) (Coffee Springs)
  • 2 - DOTHAN GYMRATS 14U(Andre Brown) (Dothan)
  • 3 - Florala(Troy Stewart) (Florala)
    Basketball Open 16 and Under Boys
  • 1 - Ozark Eagles(Derrick Ogunade) (Ozark)
  • 2 - Springhill Celtics(Derick Owens) (Alexander City)
  • 3 - Auburn Raptors(Danny Aubin) (Auburn)
    Basketball Open 18 and Under Boys
  • 1 - ZULU WARRING HORNETS 18U(Katie M. Franklin) (Montgomery)
  • 2 - 45 Exprzz(Derwin E. Dozier) (Fort Deposit)

2015 Official Results

Basketball [ALL AGES] Results

    Male [12 & Under]
  • 1 - Calhoun County Elite Stars 12U(John Broom) (Anniston)
  • 2 - 45 Exprezz/Son of God(Willie Mack) (Fort Deposit)
  • 3 - Rebels(Reggie Edmond) (Montgomery)
    Male [14 & Under]
  • 1 - Evergreen Spurs 14U(Earnest Boykin) (Evergreen)
  • 2 - Zulu Warring Hornets 14U(Katie M. Franklin) (Montgomery)
  • 3 - Springhill Celtics(Derick Owens) (Alexander City)
    Male [16 & Under]
  • 1 - Mobile Hurricanes(Virgil Wilson) (Mobile)
  • 2 - Calhoun County Elite Stars(Joe Hoffman) (Anniston)
  • 3 - Butler County Gators(Ronald Bogan) (Greenville)
    Male [18 & Under]
  • 1 - Dothan Gymrats(Franklin Williams) (Dothan)
  • 2 - Zulu Warring Hornets 18U(Katie M. Franklin) (Montgomery)
  • 3 - 45 Exprezz 18U(Derwin E. Dozier) (Fort Deposit)

2014 Official Results

    Female [12 & Under]
  • 1 - Cullman 12U(Meagan Cagle) (Hanceville)
  • 2 - Lady Patriots(Emily Jones) (Albertville)
    Female [14 & Under]
  • 1 - Alabama Twisters 14U(Denise Johnson) (Birmingham)
  • 2 - Alabama Roadrunners(Kenneth Lang) (Helena)
  • 3 - Cullman 14U(Meagan Cagle) (Hanceville)
    Male [12 & Under]
  • 1 - Alex City Springhill Celtics(Derick Owens) (Alexander City)
  • 2 - Butler County Stars(Quinton McCaster) (Greenville)
  • 3 - Evergreen Spurs(Earnest Boykin) (Evergreen)
    Male [14 & Under]
  • 1 - Birmingham Whalers(Stephen Tunnell) (Mount Olive)
  • 2 - MOBILE HURRICANES(Virgil Wilson) (Mobile)
  • 3 - Peters Park(Tony Peoples) (Mobile)
    Male [16 & Under]
  • 1 - CALHOUN COUNTY ELITE STARS 16U(Marcuss Barnes... (Jacksonville)
  • 2 - Image League U16(Ollice Cook) (Childersburg)
  • 3 - 45 Exprezz 16U(Derwin E. Dozier) (Fort Deposit)
    Male [18 & Under]
  • 1 - Mirror Image League(Monte Abner) (Talladega)
  • 2 - Image League U18(Kobe Shannon) (Talladega)
  • 3 - Steel City Gators(Tyler Jones) (Birmingham)

2013 Official Results

    Female [14 & Under]
  • 1 - SOUTHERN STARZ(Anthony Grant) (Madison)
  • 2 - Alabama Roadrunners(Kenneth Lang) (Helena)
  • 3 - Atmore Trouble Female 14U(Reginald Adams) (Atmore)
    Male [12 & Under]
  • 1 - Alabama Hawks 12U(Ritae Zeigler) (Lanett)
  • 2 - Birmingham Ice(Preston Sharpe) (Hoover)
  • 3 - Birmingham Gators(Jonathan Smith) (Birmingham)
    Male [14 & Under]
  • 1 - Peters Park 8th(Tony Peoples) (Mobile)
  • 2 - Calhoun County Elite Stars(Marcuss Barnes) (Jacksonville )
  • 3 - Birmingham Ice (14U)(Ava Herndon) (Birmingham)
    Male [16 & Under]
  • 1 - Evergreen Heat(Earnest Boykin) (Evergreen)
  • 2 - Alabama Hawks 16U(Morris Buckhanon) (Lanett)
  • 3 - Metro Express(Kelvin G. Ramsey) (Birmingham)
    Male [18 & Under]
  • 1 - Rockbell(Tim Finley) (Hoover)
  • 2 - Atmore Trouble 18U(James Webster) (Atmore)
  • 3 - Tallassee Kings(Jamelle Jelks) (Tallassee)

2012 Official Results

    Female [12 & Under] Competitive
  • 1 - MLKing 12U(Orlando Burks) (Birmingham)
  • 2 - Alabama Southern Stars(Anthony Grant) (Madison)
  • 3 - Alabama Hawks(Alvin Jackson) (Lanett)
    Female [14 & Under] Competitive
  • 1 - ML King(Orlando Burks) (Birmingham)
  • 2 - Phillips Academy(Ronnie Jackson) (Birmingham)
  • 3 - Alabama Roadrunners(Kenneth Lang) (Helena)
    Male [12 & Under] Competitive
  • 1 - Birmingham Metro Express(Alex M. Barnes) (Leeds)
  • 2 - Atmore Trouble 12U(James Webster) (Atmore)
  • 3 - Zulu Warring Hornets 12U(Katie Franklin) (Montgomery)
    Male [14 & Under] Competitive
  • 1 - West Limestone Middle School Boys(Jordan Paul... (Athens)
  • 2 - Peter's Park(Tony Peoples) (Mobile)
  • 3 - Gadsden Titans(Charlie Parker) (Gadsden)
    Male [16 & Under] Competitive
  • 1 - Rocket City Blackhawks 16U(Ronnie Eady) (Brownsboro)
  • 2 - Butler County Stars(Quinton McCaster) (Greenville)
  • 3 - Evergreen Heat(Earnest Boykin) (Evergreen)

2011 Official Results

    Female [12 & Under] Competitive
  • 1 - Alabama Elite - White(Tramaine Snodgrass) (Huntsville)
  • 2 - Alabama Cardinals 11U(Darrel Grice) (Birmingham)
  • 3 - TEAM MARVELOUS(Marverly Nettles) (Center Point)
    Female [14 & Under] Competitive
  • 1 - Alabama Cardinals(John London) (Birmingham)
  • 2 - D.I.P. Lady Celtics(Barbara Hatcher) (Mobile)
  • 3 - HAMILTON AGGIES(Scott Strickland) (Hamilton)
    Male [12 & Under] Competitive
  • 1 - PETERS PARK(Tony Peoples) (Mobile)
  • 2 - Northport Jaguars(Demond Young) (North Port)
  • 3 - Magic City Lakers(Brian Sims) (Birmingham)
    Male [12 & Under] Developmental
  • 1 - PETERS PARK(Brian Davis) (Mobile)
  • 2 - TANNEHILL TRAIL BLAZERS(Jimmy Youngblood) (McCalla)
  • 3 - ZULU WARRING HORNETS 12U(Katie Franklin) (Montgomery)
    Male [14 & Under] Competitive
  • 1 - Northport Jaguars 14U(Derrick E. Gardner) (North Port)
  • 2 - Alex City Laker's(Fredrick Norris) (Alexander City)
  • 3 - B'ham Metro Express (Abercrombie)(Emmanuel Ab... (Leeds)
    Male [16 & Under] Competitive
  • 1 - Tri-City Allstars 16U(Willie Knight) (Atmore)
  • 2 - EIGHTMILE GIANTS(Virgil Wilson) (Mobile)
  • 3 - Atmore Trouble(Sam Holley) (Atmore)
    Male [18 & Under] Competitive
  • 1 - Mobile Housing AllStars(Jerome Gooden) (Mobile)
  • 2 - Tuskegee 46ers 18U(Kyle Piner) (Tuskegee Institute)
  • 3 - TALLASEE REC. 18U(Jamelle Jelks) (Tallassee)

2010 Official Results

    Female [12 & Under] Competitive
  • 1 - Atmore Trouble Girls 12U(Reginald Adams) (Atmore)
  • 2 - Section Slammerz(Dennis Johnson) (Section)
  • 3 - Hamilton 12U Girls(Jimmy Mitchell) (Hamilton)
    Male [12 & Under] Competitive
  • 1 - Northport Blazers(Glen Cleveland) (North Port)
  • 2 - Peters Park(Terrell Peoples) (Mobile)
  • 3 - Hamilton 12U Boys(Jimmy Mitchell) (Hamilton)
    Male [14 & Under] Competitive
  • 1 - Eight Mile Giants(Virgil Wilson) (Mobile)
  • 2 - Atmore Trouble Boy 14U(Jerome Webster) (Atmore)
  • 3 - Birmingham Metro Express 14U(Gerald Howard) (Birmingham)
    Male [16 & Under] Competitive
  • 1 - Atmore Trouble Boys 16U(Jerome Webster) (Atmore)
  • 2 - Mobile All-Stars(Jerome Gooden) (Mobile)
  • 3 - Shorter-Tallassee(Rixie Dillard) (Shorter)
    Male [18 & Under] Competitive
  • 1 - Tuskegee 46ers(Kyle Piner) (Tuskegee Institute)
  • 2 - Triple Threat(Vincent Thomas) (Montgomery)
  • 3 - Tallassee Recreation(Jamelle Jelks) (Tallassee)

2009 Official Results

    Female [12 & Under] Competitive
  • 1 - Southern Starz(Coach Kristin Bush) (Hampton Cove)
  • 2 - MLKing(Coach Orlando Burks) (Birmingham)
  • 3 - Red Hots(Coach Steve Bates) (Elkmont)
    Female [14 & Under] Competitive
  • 1 - Mobile Legacy 14 U Female(Coach Shannon Ingra... (Mobile)
  • 2 - North Alabama Blast(Coach Alaina Hunter) (Holly Pond)
  • 3 - Young Stars Lady Rockets(Coach Mary A. Parris... (Birmingham)
    Male [10 & Under] Developmental
  • 1 - Mountain Brook Spartans(Coach Trip Galloway) (Birmingham)
  • 2 - Huntsville Flight(Coach Antonio McGinnis) (New Market)
  • 3 - Atmore Trouble(Coach James Webster) (Atmore)
    Male [12 & Under] Competitive
  • 1 - Mobile Legacy 12U(Coach Shannon Ingram) (Mobile)
  • 2 - Birmingham Youngstars(Coach Derrick Russell) (Birmingham)
  • 3 - Carver Bulldogs(Coach John Jairrels) (Anniston)
    Male [14 & Under] Competitive
  • 1 - Birmingham Metro Express 14U(Coach L. David M... (Leeds)
  • 2 - Eight Mile Giants(Coach Virgil Wilson) (Mobile)
  • 3 - MLKing (Coach Orlando Burks) (Birmingham)
    Male [16 & Under] Competitive
  • 1 - Roger Williams(Coach Jerome Gooden) (Mobile)
  • 2 - Triple Threat(Coach Vincent Thomas) (Montgomery)
  • 3 - Atmore Trouble(Coach Timothy Craft) (Atmore)
    Male [18 & Under] Competitive
  • 1 - Zulu Warring Hornets(Coach Katie Franklin) (Montgomery)
  • 2 - Tallassee Rec 18U(Coach Jamelle Jelks) (Tallassee)
  • 3 - 45 Exprezz(Coach Derwin E. Dozier) (Fort Deposit)

2008 Official Results

    Female [12 & Under] Competitive
  • 1 - Southern Starz-Garth(Coach William Garth) (Harvest)
  • 2 - Northwest AL Shooters(Coach Richie Newton) (Rogersville)
  • 3 - Alabama Energizers(Coach Michael Robinson) (Birmingham)
    Female [14 & Under]
  • 1 - Lady Kings(Coach John Brown) (Valley)
  • 2 - Quality & Reasonable Const.(Coach Roy L. Clar... (Mobile)
  • 3 - Tornadoes(Coach Rodger M. Smitherman) (Birmingham)
    Male [12 & Under] Competitive
  • 1 - Tri-City Allstars(Coach Willie Knight) (Atmore)
  • 2 - Atmore Trouble(Coach Tony A McAroy) (Atmore)
  • 3 - Alabama Wild Cats(Coach Lemeco Miller) (Huntsville)
    Male [14 & Under]
  • 1 - Atmore Trouble Basketball(Coach Jerome Webste... (Atmore)
  • 2 - LA Ballers(Coach Joseph J. Ronan) (Gulf Shores)
  • 3 - Smiley Court Ballers(Coach Cedric Murray) (Montgomery)
    Male [16 & Under]
  • 1 - Alabama Grizzlies(Coach Christopher Nelson) (Theodore)
  • 2 - Birmingham Metro Express/Tarver(Coach Deddric... (Birmingham)
  • 3 - Atmore Trouble(Coach Jerome Webster) (Atmore)

2007 Official Results

Basketball Results

    Female [12 & Under] Competitive
  • 1 - NE Youngstars Lady Rockets (Birmingham)
  • 2 - Lexington Blast (Lexington)
  • 3 - Alabama Energizers (Birmingham)
    Female [18 & Under]
  • 1 - Swoosh (Pinson)
  • 2 - Alabama Lady Warriors (Alabaster)
  • 3 - Auburn Storm (Auburn)
    Male [10 & Under] Competitive
  • 1 - Alabama Wildcats (Huntsville)
  • 2 - Mavericks (Mobile)
  • 3 - Bama Hoops (Holly Pond)
    Male [12 & Under] Competitive
  • 1 - Alabama T.O.W. (Huntsville)
  • 2 - Birmingham Metro Express (Leeds)
  • 3 - Atmore Trouble (Atmore)
    Male [14 & Under]
  • 1 - Birmingham Metro Express (Birmingham)
  • 2 - Shoals Stallions (Tuscumbia)
  • 3 - Huntsville Flight (Toney)
    Male [16 & Under]
  • 1 - Metro Express (Birmingham)
  • 2 - Shoals Allstars (Florence)
  • 3 - Metro Express (Birmingham)
    Male [18 & Under]
  • 1 - A-Town Ballers (Anniston)
  • 2 - 45 Exprezz II (Fort Deposit)
  • 3 - Raptors (Muscle Shoals)

 

Alabama State Games Hospitality Patrons

The Alabama State Games Hospitality Patrons support the games by donating equipment, food for volunteers and supplies as well as monetary donations. We would never be able to pull of the Alabama State Games without these organizations. Please take the time to support these fine companies.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reaching the leaders of tomorrow...today!
TOP
No Errors occurred during this session.