Alabama State Games Soccer Competition

    Competition Dates: June 10-11

    Download Event Information Packet:

    Download

    SOCCER WILL REGISTER ONLINE THROUGH SINC SPORTS ONLY. CLICK LOGO BELOW TO REGISTER. 

    Download the Sinc Sports App for Android or IPhone for tournament updates, scores, etc.

    Official Soccer Sponsor
     
    Tournament Venue:
    Westgate Park
    501 Recreation Rd.
    Dothan, AL 36303
    10 plus fields in one location will be available. 
     
    Commissioner: Ken LeBlanc
    Tournament Director:
    Christina Moore
    (912) 604-1998
     
    Rules: Can be viewed and printed from the Sinc Sports tournament page. Click image above to visit the tournament page. 
     
    Entry Fees & Deadlines: 
    Standard Registration - Paid through Sinc Sports by May 19th
    Youth Teams $300
    Adult Teams $325
    Late Registration - Paid through Sinc Sports by May 26th
    Youth Teams $350
    Adult Teams $375
    Mandatory Online Check-In Fee - Paid through Sinc Sports by May 26th 
    $20 Per Team - Visit Sinc Sports tournament page for more details and instructions
     
    Age Divisions & Format:
    • 8 and Under - 7v7
    • 10 and Under - 7v7 
    • 12 and Under - 9v9
    • 14 and Under - 11v11
    • 16 and Under - 11v11
    • 18 and Under - 11v11
    • Adults (12/31/98)- 11v11

    *Age determination dates follow current USA Soccer Rules.

     
    Awards and Qualifying
    • AL. State Games gold, silver and bronze medals awarded to each team member in each age group.
    • Soccer is a medal sport for the State Games of America event. Teams who medal in the 2016 & 2017 Alabama State Games soccer tournament qualify to compete in the 2017 State Games of America, held in Grand Rapids, Michigan, August 3-6, 2017. Click the images below for more info.

     

    Hotels: Click the hotel icon to view the special participant rates from our hotel partners. Make sure you are booking your room through a hotel partner of the Alabama State Games to take advantage of the reduced rates. 

     

     

     

     

     

    Additional Event Information

    Additional information about Soccer and the overall Alabama State Games event activities, including Opening Ceremony, can be found in the tabbed section below. Use the tabs on the left to reveal the section you want to view. 

    Don't miss the Olympic-style Opening Ceremony festivities on Friday, June 9

    National Peanut Festival
    5622 US-231
    Dothan, AL 36301

     

    3:00 PM - Gates open for the Alabama State Games Fan Fair festivities.

    • T-shirt pick up, fun activities, food and product vendors, music, Olympic Day giveaways and much more! 

    5:00 PM - The Athlete Leadership Summit.

    • A platform for athletes, coaches, parents, spectators and volunteers to learn the importance of academic excellence, good citizenship, responsibility, leadership and the concept of community. Past speakers include Former Head Football Coach Bobby Bowden, Olympic Gold Medalist Jennifer Chandler, Former Head Football Coach Pat Dye, Olympic Gold Medalist Harvey Glance, Heisman Trophy Winner Bo Jackson, Former Alabama Football Player Siran Stacy, Team USA Handball, and Paralympic Athlete Maze Marshall. 

    6:00-6:45 PM - Parade of Athletes begin to line up by region.

    7:00 PM - Opening Ceremony Celebration show begins.

    • The Ceremony will take place in an Amphitheater, with limited seating available, lawn chairs and blankets are welcomed and recommended.
    • Parade of Athletes, live entertainment, t-shirt cannons, the Olympic torch relay and the lighting of the Olympic Flame, huge fireworks show, and so much more! Every registered athlete participating in the Opening Ceremony and the Parade of Athletes will receive a FREE Commemorative Opening Ceremony T-Shirt. Bring an American flag!

    For more information, visit the   page.

     

    Soccer Tournament Schedule

    Tournament brackets/schedules will be posted on Sinc Sports and sent out to all registered teams. Tournament scores and updates can be viewed on the Sinc Sports tournament page or the Sinc Sports app, available for download for Android and IPhone. 

    Athlete of the Year presented by Academy Sports + Outdoors 

    The Alabama State Games, in an effort to recognize outstanding youth and adult amateur athletes, presents an Athlete of the Year award to four deserving individuals that participate in the Alabama State Games sporting event. One male and one female youth (under 18 years old) Athlete of the Year, and one male and one female adult (18 years and older) Athlete of the Year will be selected from submitted nominations. 

    How the Athlete of the Year presented by Academy Sports + Outdoors is Chosen

    Following the State Games, sports directors, coaches, athletes and parents can nominate athletes from individual sports and team sports for the Athlete of the Year presented by Academy Sports + Outdoors. An entire team can't be nominated, but individual players from team sports are eligible for nomination. A selection board will meet to determine the winners.

    What Selections Are Based On:

    Sportsmanship, effort, attitude, overall athletic participation in the AL. State Games (include all AL. State Games awards won) and other athletic competitions, achievement, motivation and special attributes or circumstances that have been overcome. 

    What Recipients Receive:

    The recipients of the Athlete of the Year award presented by Academy Sports + Outdoors will receive a medal, walk in the Parade of Athletes and anchor the torch relay during the Alabama State Games Opening Ceremony, possibly mentioned in future Alabama State Games publications and be involved in promotional events. Winners will also be awarded a certificate signed by the current Governor of Alabama, at a special proclamation signing ceremony held at the Alabama State Capitol in Montgomery, AL. Winners of the Alabama State Games Athlete of the Year presenting by Academy Sports + Outdoors will also be submitted for consideration by the National Congress of State Games in naming the youth and adult, female and male National Athlete of the Year.

    Forms will be available at competition venues (ask your event/tournament director) during the AL. State Games.

    Deadline To Nominate:

    Online submissions can be made, beginning June 9, 2017. Nominations received by August 1, 2017 will be considered.

    Alabama State Games Official Results for Soccer

    2016 Official Results

    All results are reported as they were furnished to the Alabama State Games Command Center. Any changes in the results will have to be confirmed by the officials in charge of the event. Send any questions or corrections to admin@alagames.com.

    Soccer-Adult Results

      [Adult Open]Male/
    • 1 - DEP-Dothan(Christina Moore) (Enterprise)
    • 2 - PCS Alumni(Matthew Leonard)
    • 3 - Gringos(Naser Kamleh) (Dothan)

    Soccer-Youth Results

      [Under 10-Born on or after 8/1/05]Male/Coed
    • 1 - WFC 07 Boys(Marla Holmes) (Enterprise)
    • 1 - BCYSA Select 05/06(Marion Elsas) (Panama City)
    • 2 - Dothan Shockers FC 10G(Jeremy Ashendorf)
    • 2 - Chivas(Jhonatan Cardenas) (Niceville)
    • 3 - Enterprise Wolfpack U9/U10(Marco Lascano) (Enterprise)
      [Under 12-Born on or after 8/1/03]Male/Coed
    • 1 - EC Impact U12(Joshua Tessier) (Wetumpka)
    • 1 - Dothan Shockers FC 12(Shaun Hubbard) (Dothan)
    • 2 - Dothan Shockers FC 11 Coed(Antonius Peters) (Dothan)
    • 2 - Cobras(Juan Garcia) (Russellville)
    • 3 - UMA Hankook U12(Howoon Jo) (Opelika)
    • 3 - FCM Under 12 Red(Bruno Resende) (Montgomery)
    • 3 - FCM Under 12 Blue(Bruno Resende) (Montgomery)
      [Under 14-Born on or after 8/1/01]Female
    • 1 - Amazon Elite G03(Sidney Lawrence) (Fairburn)
    • 2 - Dothan Shockers FC 12G(Scott Hogan) (Dothan)
    • 3 - NBYA Storm U14G(David Baker) (Bay Minette)
      [Under 14-Born on or after 8/1/01]Male/Coed
    • 1 - Chivas FC(Kevin Kilpatrick) (Shalimar)
    • 2 - Real Madrid Jr.(Alex Hernandez) (Pell City)
    • 3 - BEST U14(Pete Emmons) (Bainbridge)
      [Under 16-Born on or after 8/1/99]Male/Coed
    • 1 - Athletico San Pancho(Javier Gonzalez) (Enterprise)
    • 2 - Dothan Shockers FC 00B(Julian B. Dutton) (Slocomb)
    • 3 - BEST U16(Mike Albritton) (Bainbridge)
      [Under 18-Born on or after 8/1/97]Female
    • 1 - WFC 99 Girls(Wes Patch) (Enterprise)
    • 2 - Amazon Elite G99(Sidney Lawrence) (Fairburn)
    • 3 - TTHFC Premier 2001 G(Steve Reecy) (Tallahassee)
      [Under 18-Born on or after 8/1/97]Male/Coed
    • 1 - WFC U17 Boys(Kenneth Leblanc) (Enterprise)
    • 2 - WFC U18(Adolfo Mejia) (Enterprise)
    • 3 - Helena Huskies U18(Brian Gaskins) (Helena)
      [Under 8-Born on or after 8/1/07]Male/Coed
    • 1 - UMA Hankook U8(Howoon Jo) (Opelika)
    • 2 - FCM Under 8(Bruno Resende) (Montgomery)
    • 3 - Gulfsouth SC U8(Brian Maas) (Santa Rosa Beach)

    2015 Official Results

    Soccer-Adult Results

      [Adult Open]Male/Coed
    • 1 - Victorious Secret(Kyle N. Simmons) (Gurley)
    • 2 - Hooligans(Naser Kamleh) (Dothan)
    • 3 - FC Slytown(Jon McEwen) (Sylacauga)

    Soccer-Youth Results

      [Under 10-Born on or after 8/1/04]Male/Coed
    • 1 - FCM U10(Bruno Resende) (Montgomery)
    • 2 - WFC U10(Markell Bartlett) (Enterprise)
    • 3 - RCUDA-MAD-05 U10(Kareem Marquez) (Madison)
      [Under 12-Born on or after 8/1/02]Male/Coed
    • 1 - Real Madrid Jr.(Alex Hernandez) (Pell City)
    • 2 - Dothan Shockers U12B(Nick Bosland) (Dothan)
    • 3 - UMA U12(Howoon Jo) (Opelika)
      [Under 14-Born on or after 8/1/00]Male/Coed
    • 1 - Enterprise Blue Devils(Javier Gonzalez) (Enterprise)
    • 2 - RCUDA AJAX U14(Moises Ramirez) (Madison)
    • 3 - FCM U14(Bruno Resende) (Montgomery)
      [Under 16-Born on or after 8/1/98]Male/Coed
    • 1 - WFC Coed U16(Kenneth M. Leblanc) (Enterprise)
    • 2 - Montgomery Strikers(De Wayne Stringer) (Montgomery)
    • 3 - Dothan Shockers U16(Julian B. Dutton) (Slocomb)
      [Under 19-Born on or after 8/1/96]Male/Coed
    • 1 - United(Kevin Langjahr) (Harvest)
    • 2 - WFC Male U19(Edward Howard) (Enterprise)
    • 3 - FC Troy Arsenal(Doug McLendon) (Troy)

    2014 Official Results

    Soccer-Adult Results

      [Adult Open]Male/Coed
    • 1 - Victorious Secret(Kyle N. Simmons) (Gurley)
    • 2 - A&N(Kyle Lo Porto) (Gardendale)
    • 3 - Giardia FC(Tripp W. Ference) (Birmingham)
      [Adult Over 30]Male/Coed
    • 1 - Iguanas(Russell B. Richey) (Vestavia Hills)
    • 2 - Hoover Hammers(Mike Bauder) (Helena)
    • 3 - Hotspur(Patrick Sullivan) (Birmingham)

    Soccer-Youth Results

      [Under 10-Born on or after 8/1/03]Male/Coed
    • 1 - FCM U10(Bruno Resende) (Montgomery)
    • 2 - GSC Rockets '04(Doug Walk) (Fultondale)
    • 3 - EC Impact U10(Pedro Munguia) (Montgomery)
      [Under 12-Born on or after 8/1/01]Male/Coed
    • 1 - FCM-II U12(Bruno Resende) (Montgomery)
    • 2 - RCUDA 02 - AJAX(Moises Ramirez) (Madison)
    • 3 - Huntsville U12(James R. Meehan) (Huntsville)
    • 3 - EC Impact U12(Jeremy B. Bumgardner) (Wetumpka)
      [Under 14-Born on or after 8/1/99]Male/Coed
    • 1 - CST UNITED(Jason D. Cornett) (Pinson)
    • 2 - Dothan Shockers FC(Julian B. Dutton) (Slocomb)
    • 3 - EC Impact U14(Ken C. Sanders) (Wetumpka)
      [Under 16-Born on or after 8/1/97]Male/Coed
    • 1 - WFC 99 Wings(Kenneth Leblanc) (Enterprise)
    • 2 - Helena Huskies U16(Brian Gaskins) (Helena)
    • 3 - Huntsville U16(James R. Meehan) (Huntsville)
      [Under 19-Born on or after 8/1/94]Male/Coed
    • 1 - PSG(Tony Walton) (Birmingham)
    • 2 - Rock(Steve Shaw) (Centerpoint )
    • 3 - Hartselle FC(Reagan Rhone) (Hartselle )

    2013 Official Results

    Soccer-Adult Results

      [Adult Open]Male/Coed
    • 1 - Victorious Secret(Tim Simmons) (Gurley)
    • 2 - Old Wednesday Youts(Chris Cochran) (Hoover)
    • 3 - Winterfell(Miller Wood) (Gardendale)
      [Adult Over 30]Male/Coed
    • 1 - Birmingham Hotspur(Patrick Sullivan) (Birmingham)
    • 2 - CEP(Julian B. Dutton) (Slocomb)
    • 3 - Tilted Kilt Iguana(Russell B. Richey) (Vestavia Hills)

    Soccer-Youth Results

      [Under 10-Born on or after 8/1/02]Male/Coed
    • 1 - Chaos(Coe Sawyer) (Wetumpka)
    • 2 - Real Madrid Jr.(Alex Hernandez) (Pelham)
    • 3 - Enterprise Futbol Club-U10 Boys(Christina Moo... (Enterprise)
      [Under 12-Born on or after 8/1/00]Male/Coed
    • 1 - Phantoms(Oleg Sinelnikov) (Hoover)
    • 2 - Maxwell Lightning(Matthew Brand) (Maxwell AFB)
    • 3 - Tuscaloosa United(Arturo Zambrano) (Tuscaloosa)
      [Under 14-Born on or after 8/1/98]Male/Coed
    • 1 - Madison City United(Heidi Worley) (Madison)
    • 2 - Cullman United(John Kress) (Cullman)
    • 3 - RCUDA99(Tony Lashley) (Harvest)
      [Under 16-Born on or after 8/1/96]Male/Coed
    • 1 - Real Huntsville(Mike Remus) (Huntsville)
    • 2 - United(Kevin Langjahr) (Harvest)
    • 3 - Madison Phoenix(Samson Mulugeta) (Huntsville)
      [Under 19-Born on or after 8/1/93]Male/Coed
    • 1 - Rock(Steve Shaw) (Centerpoint )
    • 2 - CSSC International FC(Jeff Mills) (Pinson)
    • 3 - WFC Wildcats(Rolf Beutler) (Enterprise)

    2012 Official Results

    Soccer-Adult Results

      [Adult Over 30]Male/Coed
    • 1 - CEP(Julian B. Dutton) (Slocomb)
    • 2 - A & N(Randall L. Niemeyer) (Montrose)
    • 3 - Upper 90(Dan Bradley) (Hoover)
      [Adult Recreation]Male/Coed
    • 1 - Rojo Spurs(Patrick Sullivan) (Birmingham)
    • 2 - Iguana 2A(Joseph Price) (Birmingham)
    • 3 - Old Wednesday(Philip Patel) (Chelsea)

    Soccer-Youth Results

      [Under 10-Born on or after 8/1/01]Male/Coed
    • 1 - Helena United(Shawyn Barton) (Helena)
    • 2 - Elmore County Impact U10(Russell Lamkin) (Wetumpka)
    • 3 - Hartselle Shamrocks(Patrick Patterson) (Hartselle)
      [Under 12-Born on or after 8/1/99]Male/Coed
    • 1 - Enterprise Futbol(Kenneth Leblanc) (Enterprise)
    • 2 - Phantoms(Oleg Sinelnikov) (Hoover)
    • 3 - Cullman Chaos(John Kress) (Cullman)
      [Under 14-Born on or after 8/1/97]Male/Coed
    • 1 - Steamers(Clay D. Bailey, Sr.) (Birmingham)
    • 2 - Crown Paints(Tom Hawke) (Owens Cross Roads)
    • 3 - Monrovia Dragons(Ray Sellers) (Madison)
      [Under 16-Born on or after 8/1/95]Male/Coed
    • 1 - Rock U16(Steve Shaw) (Birmingham)
    • 2 - United U16(Kevin Langjahr) (Harvest)
    • 3 - Elmore County Impact U-16(John Phillips) (Wetumpka)
      [Under 19-Born on or after 8/1/92]Male/Coed
    • 1 - Victorious Secret(Tim Simmons) (Gurley)
    • 2 - EC Impact Red(Marcy Howard) (Wetumpka)
    • 3 - Igniting Sparks(Herbert Tamale) (Huntsville)

    2011 Official Results

    Soccer-Adult Results

      [Adult Open]Male/Coed
    • 1 - Bullets SC(Mitchell H. McElroy) (Birmingham)
    • 2 - OLD WEDNESDAY U30(Alex Beaton) (Fultondale)
    • 3 - RAIDERS(James Ream) (Newton)
      [Adult Over 30]Male/Coed
    • 1 - Tilted Kilt Iguana(Russell B. Richey) (Birmingham)
    • 2 - Upper 90(Dan Bradley) (Hoover)
    • 3 - A & N(Randy Niemeyer) (Montrose)
      [Adult Recreation]Male/Coed
    • 1 - SOUTHAM HOTSPURS(Patrick Sullivan) (Birmingham)
    • 2 - IGUANA 2A(Joseph Price) (Birmingham)
    • 3 - OLD WEDNESDAY(Philip Patel) (Chelsea)

    Soccer-Youth Results

      [Under 10-Born on or after 8/1/00]Male/Coed
    • 1 - TUSCALOOSA REVOLUTION(William Marable) (North Port)
    • 2 - Fultondale Warriors(Angel Olascoaga) (Birmingham)
    • 3 - HARTSELLE UNITED(Damien Long) (Hartselle)
      [Under 12-Born on or after 8/1/96]Female
    • 1 - MADISON AYSO SELECT(Peter Woods) (Madison)
      [Under 12-Born on or after 8/1/96]Male/Coed
    • 1 - SAM'S STEAMERS(Darren Bailey) (Birmingham)
    • 2 - Helena United Soccer(Brian Gaskins) (Helena)
    • 3 - FC Cullman(Michael Clemmons) (Cullman)
      [Under 14-Born on or after 8/1/94]Male/Coed
    • 1 - United 97(Kevin Langjahr) (Harvest)
    • 2 - Gardendale Rockets(Mark Dipiazza) (Mount Olive)
    • 3 - EC IMPACT U14(Ken C. Sanders) (Wetumpka)
      [Under 16-Born on or after 8/1/92]Male/Coed
    • 3 - ELMORE COUNTY IMPACT(John Phillips) (Wetumpka)
      [Under 19-Born on or after 8/1/89]Female
    • 1 - ANDY'S ATHENS ANGELS (AAA)(Andy Dye) (Athens)
    • 2 - EC Impact Female U19(Terry Edwards) (Wetumpka)
      [Under 19-Born on or after 8/1/89]Male/Coed
    • 1 - AMURICA(Michael A. Williford) (Huntsville)
    • 2 - BRAZZAVILLE(Herbert Tamale) (Huntsville)
    • 3 - EC IMPACT MALE U19(Marcy Howard) (Wetumpka)

    2010 Official Results

    Soccer-Adult Results

      [Adult Over 30]Male/Coed
    • 1 - Fairhope(Randy Niemeyer) (Montrose)
    • 2 - C.E.P. Dothan(Julian B. Dutton) (Slocomb)
    • 3 - Cardiac Arrest(Brendan Kavanagh) (Birmingham)
      [Adult Recreation]Male/Coed
    • 1 - Southham United (Patrick Sullivan) (Birmingham)
    • 2 - Old Wednesday(Philip Patel) (Chelsea)
    • 3 - Iguana 2A(Joseph Price) (Birmingham)

    Soccer-Youth Results

      [Under 12-Born on or after 8/1/96]Male/Coed
    • 1 - EYSA Fort Payne Piranhas(Phil Elton) (Collinsville)
    • 2 - Puma(Sergio Alvarez) (Pell City)
    • 3 - Moody Soccer Club 12U(Carre G. Mitchell) (Odenville)
      [Under 14-Born on or after 8/1/94]Male/Coed
    • 1 - Madison United(Kevin Langjahr) (Harvest)
    • 2 - E C Impact(Ken C. Sanders) (Wetumpka)
    • 3 - River Region Rapids(David M. O'Brian) (Prattville)
      [Under 16-Born on or after 8/1/92]Male/Coed
    • 1 - Italia Siere Blue(Herbert Tamale) (Huntsville)
    • 2 - Italia Siere White(Herbert Tamale) (Huntsville)
    • 3 - Streaks/Arsenal(Doug McLendon) (Troy)
      [Under 19-Born on or after 8/1/89]Male/Coed
    • 1 - Huntsville Flamerz(Joe Haring) (Owens Cross Rd.)
    • 2 - Gardendale United(Brad Farley) (Gardendale)
    • 3 - Bullets(Clay D. Bailey, Sr.) (Birmingham)

    2009 Official Results

    Soccer-Adult Results

      [Adult Over 30]Male/Coed
    • 1 - Mobile United(Coach Howard S. Galloway) (Mobile)
    • 2 - Dothan United(Coach Naser Kamleh) (Dothan)
    • 3 - Challengers(Coach Martin S. Garding) (Huntsville)
      [Adult Recreation]Male/Coed
    • 1 - Old Iquanas(Coach Joseph Price) (Birmingham)
    • 2 - South Ham Hotspurs(Coach Patrick Sullivan) (Birmingham)
    • 3 - Metro United(Coach Bretton Hopkins) (Birmingham)

    Soccer-Youth Results

      [Under 12-Born on or after 8/1/96]Female
    • 1 - Hoover Lady Phantoms(Coach Richard Bisso) (Hoover)
    • 2 - Fort Payne Sweet Cleats(Coach Jim Eyman) (Fort Payne)
      [Under 12-Born on or after 8/1/96]Male/Coed
    • 1 - Chivas Coosa Storm(Coach Eloy Covona) (Collinsville)
    • 2 - Wetumpka Thunder(Coach Marcy Howard) (Wetumpka)
    • 3 - Wetumpka Lightning(Coach Marcy Howard) (Wetumpka)

    2008 Official Results

    Soccer-Adult Results

      [Adult Open]Male/Coed
    • 1 - Cranes(Coach Mike Remus) (Huntsville)
    • 2 - Tuskaloosa Nations(Coach Zac Crawford) (Tuscaloosa)
    • 3 - The Gunners(Coach Rory M Schroeder) (Decatur)
      [Adult Over 30]Male/Coed
    • 1 - Iguana O-30(Coach Russell B Richey) (Birmingham)
    • 2 - Challengers(Coach Martin S Garding) (Huntsville)
    • 3 - Old Wednesday(Coach Brendan Kavanagh) (Birmingham)
      [Adult Recreation]Male/Coed
    • 1 - LASL Birmingham(Coach Ernesto Valladares) (Fultondale)
    • 2 - United(Coach Alan Kirschbaum) (Decatur)
    • 3 - Buzzards(Coach Brandon M. Cook) (Helena)

    Soccer-Youth Results

      [Under 12-Born on or after 8/1/95]Female
    • 1 - Pell City Panthers(Coach Jeffrey R Samoransk... (Pell City)
    • 2 - Raiders Football Club(Coach James S Bright) (Birmingham)
    • 3 - Birmingham Saints(Coach Rick Moffitt) (Avondale)
      [Under 12-Born on or after 8/1/95]Male/Coed
    • 1 - Coosa Chivas(Coach Eloy Corona) (Collinsville)
    • 2 - Hoover Phantoms Blue(Coach Bryan Tharpe) (Birmingham)
    • 3 - Bullets-SC(Coach Eric Turner) (Birmingham)
      [Under 14-Born on or after 8/1/93]Female
    • 1 - Fort Payne Frenzy 2(Jose A. Ornelas) (Valley Head)
    • 2 - Briarwood Lady Ambassadors(Shawn Marlow) (Birmingham)
      [Under 14-Born on or after 8/1/93]Male/Coed
    • 1 - Stars 94(Herbert Tamale) (Madison)
    • 2 - Gulf Shores United(Kat Dameworth) (Gulf Shores)
    • 3 - East Limestone(Michael Mathis) (Athens)
      [Under 16-Born on or after 8/1/91]Male/Coed
    • 1 - Rocket City Elite(Coach Alex Tomlinson) (Huntsville)
    • 2 - CDS Venom(Coach Brett Naff) (Huntsville)
    • 3 - United-Gardendale U-16(Coach Ernesto Valladar... (Fultondale)
      [Under 19-Born on or after 8/1/88]Female
    • 1 - Briarwood Lady Ambassadors(Coach Jeffrey R S... (Pell City)
    • 2 - Bullets(Coach Rik Aloia) (Birmingham)
    • 3 - Moody Blue Devils(Coach Jeff Mills) (Pinson)
      [Under 19-Born on or after 8/1/88]Male/Coed
    • 1 - Gardendale SC(Coach Brad Farley) (Gardendale)
    • 2 - Huntsville Falcons(Coach Paul Tygielski) (Huntsville)
    • 3 - Prattville Street Elite(Coach Brandon Behr) (Prattville)

    2007 Official Results

    Soccer Results

      [Adult Open]Male/Coed
    • 1 - The Cranes (Huntsville)
    • 2 - Mobile United (Daphne)
    • 3 - Tuskaloosa Nations Gold (Tuscaloosa)
      [Adult Over 30]Male/Coed
    • 1 - Challengers (Huntsville)
    • 2 - Old Iguana (Birmingham)
    • 3 - OLD WEDNESDAY (Birmingham)
      [Adult Recreation]Male/Coed
    • 1 - BSC-Bullets (Birmingham)
    • 2 - Spartans (Helena)
    • 3 - En Fuego (Birmingham)
      [Under 12-Born on or after 8/1/94]Female
    • 1 - Cruz Azul (Valley Head)
    • 2 - Avalanche (Harvest)
    • 3 - Hurricanes (Mount Olive)
      [Under 12-Born on or after 8/1/94]Male/Coed
    • 1 - Warriors (Huntsville)
    • 2 - Fort Payne (Valley Head)
    • 3 - Colts (Gardendale)
      [Under 14-Born on or after 8/1/92]Female
    • 1 - Titans (Big Cove)
      [Under 14-Born on or after 8/1/92]Male/Coed
    • 1 - Gardendale Warriors (Fultondale)
    • 2 - Gulf Shores United (Gulf Shores)
    • 3 - Kicks Xtreme (Huntsville)
      [Under 16-Born on or after 8/1/90]Female
    • 1 - Blazer (Huntsville)
    • 2 - Bullets - Irondale (Talladega)
      [Under 16-Born on or after 8/1/90]Male/Coed
    • 1 - Caisl Fire (Birmingham)
    • 2 - Spartans (Gardendale)
    • 3 - Crossfire 91 Red (Arab)
      [Under 19-Born on or after 8/1/87]Female
    • 1 - Hannah & The Northern Lights (Athens)
    • 2 - BSC.RTS (Birmingham)
    • 3 - Purple Hearts (Florence)
      [Under 19-Born on or after 8/1/87]Male/Coed
    • 1 - Morgan County United (MC United) (Somerville)
    • 2 - Onetouchables (Gardendale)
    • 3 - Decatur United (Decatur)

     

     

     

     

    Alabama State Games Hospitality Patrons

    The Alabama State Games Hospitality Patrons support the games by donating equipment, food for volunteers and supplies as well as monetary donations. We would never be able to pull of the Alabama State Games without these organizations. Please take the time to support these fine companies.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Reaching the leaders of tomorrow...today!
    TOP
    No Errors occurred during this session.